افسردگی پس از زایمان یک اختلال روانی است که حدود ۱۰ الی ۱۵ در صد از مادران را درگیر خود می کند. علائم این اختلال دقیقا مانند این اختلال در سایر دوره هاست که بسته به شدت آن ممکن است این اختلال باعث شود مادر در مراقبت از خود و نوزادش مشکل داشته باشد.

علت افسردگی پس از زایمان

گاهی یک دلیل واضح برای این افسردگی می تواند وجود داشته باشد و گاهی هم ممکن است دلیلی پیدا نشود. با این حال اگر شما به این اختلال مبتلا هستید نباید در این مورد احساس گناه داشته باشید زیرا این مساله تقصیر شما نیست. مطمئن باشید برای درمان اختلال افسردگی هیچ وقت دیر نیست.

زمان شروع افسردگی پس از زایمان

این اختلال معمولا یکی دوماه پس از زایمان شروع می شود . با این وجود عده ای چند ماه بعد از تولد نوزاد دچار این افسردگی می شوند.

علائم افسردگی پس از زایمان :

  • خلق پایین : در این حالت شماخیلی زود بغض می کنید و گریه می کنید.
  • زودرنجی : خیلی راحت می رنجید و خیلی زود عصبانی می شوید.
  • خستگی : فرد مبتلا به افسردگی زایمان خیلی زود خسته می شوند و انرژی کافی برای انجام کارها را ندارند.
  • تغییر در اشتها : ممکن است در این دوران اشتهای خود را کاملا از دست بدهید و حتی فراموش کنید که وعده های غذاییتان را بخورید.
  • لذن نبردن از چیزهایی که قبلا از آنها لذت می بردید : در این دوره چیزهای ساده ای که قبلا باعث خوشحالی شما می شدند دیگر نمی توانند باعث خوشحال شدن شما بشوند.
  • عدم علاقه به رابطه جنسی یا کاستن از میل به آن
  • فکر به آسیب زدن به خود یا اینکه دوست نداشته باشید به زندگی ادامه بدهید

در این اختلال ممکن است شما به نوزاد خود احساسات ضد و نقیضی داشته باشید. حتی ممکن است به نوزاد خود احساسات نزدیکی و حس تعلق نداشته باشد. ممکن است برای شما سخت باشد که بفهمید کودک شما چه احساسی دارد و حتی کودک شما بتواند موجب رنجش شما بشود و حتی او را سرزنش کنید.

چه کسانی بیشتر در معرض این اختلال هستند

  1. کسانی که قبلا یکی از اختلالات خلقی را تجربه کرده اند یا در دوران بارداری افسردگی را تجربه کرده اند.
  2. کسانی که از خانواده یا دوستان حمایت کافی دریافت نکرده اند.
  3. کسانی که یک مساله پرتنش را تجربه کرده اند مانند از دست دادن یکی از عزیزان ، از دست دادن یک شغل

برای درمان افسردگی پس از زایمان چه کاری انجام دهیم

شما در این دوران می توانید با مراجعه به یک روانشناس بالینی یا مشاور می توانید از خدمات رواندرمانی در این زمینه بهره مند شوید. یکی از بهترین رویکردها در درمان این اختلال درمان شناختی-رفتاری یا CBT است.

 

مقالات مرتبط