ESC را برای بستن فشار دهید

417 0

۱۷ ترفند روانشناسی قدرتمند برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

انسانها مانند عروسک های خیمه شب بازی هستند در پشت هر یک از ما نخ هایی وجود دارند که وقتی که در جهت صحیح کشیده شوند می توانند رفتار ما را جهت دهند. در این مقاله به برخی ازاین ترفند های روانی قدرتمند برای تاثیر گذاشتن بر دیگران وهمچنین حفاظت از خود در برابر سواستفاده دیگران می پردازیم.

قبل از هر چیز به دو گرایش در دیگران می پردازیم.

گرایش شماره ۱ : اکثر افراد در برابر تلاش شما برای ترغیب کردن آنان به انجام کاری مقاومت نشان می دهند.

آیا تابحال SMS و یا ایمیلی حاوی پیام های تبلیغاتی دریافت کرده اید که سعی دارند چیزی را به شما بفروشند.

واکنش شما چیست؟  حتما بلافاصله آن را حذف کرده اید.

حتی اگر آن شرکت یک بازار یاب بهتر استخدام کند یا متن تبلیغاتی خود را تغییر دهد باز هم تمایل به مقاومت در انجام آن کار در شما وجود دارد حتی اگر انجام آن کار به نفع شما باشد. به همین دلیل است که بازاریابان حرفه ای سعی دارند  با ارسال مطالب اختصاصی برای شما اول رابطه خوبی را با شما ایجاد کنند و بعد از آن سعی می کنند محصولشان را به شما بفروشند.

گرایش شماره ۲: مردم نمی توانند در مقابل آنچه نمی توانند تشخیص دهند مقاومت کنند. فرض کنید شما برای خرید یک ماشین جدید به یک بنگاه مراجعه می کنید ، با دو فروشنده مواجه می شوید .

در فروشگاه اول فروشنده خیلی سخت تلاش می کند تمام مزایای ماشین را به شما نشان دهد حتی اگر شما به او گفته باشید نیازی به کمک او ندارید. در فروشگاه دوم شما به فروشنده می گویید سلام ،من فقط در حال بررسی کردن ماشین ها هستم . و او می گوید: متوجه شدم ، ایرادی ندارد ، بفرمایید از فروشگاه دیدن کنید . و کاری به شما ندارد تا زمانی که او را صدا بزنید. به نظر شما احتمال خرید از چه کسی بیشتر است؟

احتمالا از فروشنده دوم خرید خواهید کرد و دلیل آن هم این است که او برای انجام کاری به شما فشار نمی آورد.

مردم واقعا چه ی خواهند؟

همه ما از لحاظ زیستی ۸ خواسته داریم:

 1. زنده ماندن
 2. لذت بردن از غذا و نوشیدنی
 3. رهایی از درد و ترس
 4. روابط جنسی
 5. داشتن شرایط راحت برای زندگی
 6. برتری نسبت به دیگران
 7. مراقبت و محافظت از کسانی که دوستشان داریم
 8. تایید اجتماعی و دوستیابی

و حالا این شما و این ۱۷ ترفند روانشناسی قدرتمند برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

برای تاثیر گذاشتن بر دیگران احساس نیاز را در مردم ایجاد کنید

اکثر مردم به سمت افرادی جذب می شوند که به آنها نیاز دارند. چه کسی به این احساس که در زندگی شما مهم باشد نیاز ندارد. به دیگران این احساس را بدهید که در زندگیتان به آنها نیاز دارید نه به این دلیل که نا امید هستید بلکه به این دلیل که آنها خاص هستند.

این استراتژی را دنبال کنید:

 • کل وضعیت و شرایط را توضیح دهید.
 • نقش خاصی که این شخص در زندگی شما دارد را توضیح دهید.
 • بر اهمیت نقش او در زندگیتان تاکید کنید.
 • به او بگویید فرد مناسبی برای انجام این کار است.
 • به او گوشزد کنید کنید که کمک کردن از جانب اوبرای انجام درخواست شما یک نوع فداکاری محسوب می شود.
 • از او بپرسید که آیا می توانید روی کمک او حساب کنید؟

چه مدت زمان می برد که از این استراتژی استاده کنید؟

خیلی کوتاه ،می توانید این مراحل را با یک مکالمه کوتاه با فرد مورد نظر انجام دهید.

 

در شرایط سخت  مردم برای بدست آوردن امیدواری هر کاری انجام می دهند.

ممکن است افراد بتوانند چیز های زیادی را تحمل کنند اما عدم امید یکی از آنها نیست. کسانی که هنگام مواجه شدن شما با نا امیدی ، توجه شما را به سمت مسائل امیدوار کننده جلب کنند و می توانند حس امیدواری را در شما بوجود آوردند. کسانی که به وعده های خود عمل می کنند احساس وفاداری را در شما ایجاد می کنند و کسانی که هر دو احساس را در شما ایجاد می کنند افراد تاثیرگذارتری در زندگی هستند.

مردم زمانی که به بن بست می رسند برای حس امیدواری همه کار می کنند این یک موضوع اساسی و البته کمی عجیب است که اکثر ما به آن توجه نمی کنیم.

برای استفاده از این موضوع باید از خود بپرسید چه کسی برای حل مشکلش نیاز به کمک دارد و چگونه پیشنهاد ما به رفع نیاز او به امیدواری کمک می کند؟

دین امید به رستگاری معنوی می دهد. شرکت ها و فروشندگان فرصتی برای سود آوری مالی و یا راهی برای حل مشکلات به شما ارائه می دهند. قول شما چیست؟

من چیزی را که شما نمی دانید به شما خواهم گفت.

حتما شما فیلم های یوتیوب یا اینستاگرام را دیده اید که در آنها ادعا می کنند راز شعبده بازی را به شما  می گویند، همه ی ما کنجکاو می شویم که آن را یاد بگیریم و روی فیلم کلیک می کنیم و در نتیجه آن فیلم پربازدید می شود. این فقط یک ایده برای بازدید فیلم است.

گاهی اوقات ما می دانیم که احتمالا آن فرد دروغ می گوید با این حال به فیلم نگاه می کنیم دلایل این امر این است که فرصت یادگیری و بدست آوردن اطلاعات جدید در افراد غیر قابل مقاومت است.

 • به دیگران  بگویید می خواهم رازی را به شما بگوییم ام قول بده آن را به کسی نگویی به این ترتیب به راحتی  می توانید توجه او را جلب کنید.
 • در فروشندگی نیز می توانید در ابتدای صحبتتان صدایتان را کمی پایین بیاورید این تن صدای پایین نشان می دهد که شما پیشنهاد خوبی دارید و او باید از آن استفاده کند.

۱۷ ترفند روانشناسی قدرتمند برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

برای تاثیر گذاشتن بر دیگران به مردم احساس قدرت بدهید

سهراب تا قبل از ۱۸ سالگی پسر خوبی بود و معمولا کارهایی را که والدینش از او می خواستند انجام می داد.، اما الان که او ۱۸ ساله شده است اوضاع تغییر کرده و بچه بسیار سرکشی شده است از همه مهم تر(بدتر) اینکه او به یک باند پیوسته است.

والدینش او را با قطع کردن پول جیبی ویا نخریدن آن چه که می خواهد تنبیه کردند و غالبا رفتار پدرش با او سختگیرانه و بسیار بد است.

والدینش به او گفتند :

باید بدونی که ما تورو خیلی دوست داریم و بهترین هارو واست می خوایم همین طور باید اعتراف کنیم که نسبت به تو خیلی سخت گیر و خشن بودیم و بابت این موضوع واقعا متاسفیم . تو الان یک فرد بالغی  وباید تصمیمات را خودت بگیری و این یکی از این زمان هاست آیا می خواهی بخشی از گروه من باشی لازم نیست الان انتخاب کنی فقط در مورد آن فکر کن.

سهراب گفت نه پدر می خوام جزئی از گروه شما باشم و قول می دم از این به بعد مرد خوبی باشم.

به هر حال چیزی را که برایتان تعریف کردم یک داستان واقعی بود . او جز یک باند بود و پدرش از افراد پلیس بود . پدرش نمی توانست این واقعیت را باور کند  بنابراین با او بسیار بد رفتار می کرد، اما زمانی که این گفتگو بینشون صورت گرفت همه چیز تغییر کرد…. سهراب فهمید برای خانواده ناراحتی زیادی بوجود آورده بنابر این تصمیم گرفت از بودن با آن باند دست بکشد و تمام توجه خود را به درس و مدرسه بدهد.

مردم نیاز دارند که احساس قدرت داشته باشند . توجه کنید منظور ما احساس قدرت است و نه قدرت کامل .

والدین باید بر فرزندان خود قدرت داشته باشند. یک رهبر باید بر پیروان خود کنترل داشته باشد و همین طور از دیدگاه فردی هر شخص نیاز دارد که احساس کند کنترل اوضاع را در دست دارد.

زمانی که هدف شما تغییر یک موقعیت یا رفتار خاص هست باید به فرد القا کنید که تصمیم گیری نهایی با اوست و شما به او فشاری نمی آورید و تصمیم به همکاری کردن یا نکردن تنها به عهده اوست.

فرد را مشغول نکه دارید

اگر بتوانیم فردی را از نظر جسمی یا فکری  با خود درگیر کنیم بیشتر می توانیم روی وفاداری آنها حساب کنیم.

مثلا یک مسجد ممکن است از اعضای خود بخواهد فعالیت های کوچک  اما اساسی را انجام دهند. به این ترتیب اعضایی که داوطلبانه متقاضی می شوند که کمک کنند نسبت به افراد دیگر مسجد متعهد ترند.

مشاغلی که با مشتری خود معامله های کوچکتر اما مکرر انجام می دهند اغلب مشتری های وفادارتر بیشتری جذب می کنند . ما وفاداری بیشتری نسبت به یک رستوران یا سوپر مارکت داریم تا نسبت به یک نمایندگی خودرو. بنابراین اگر می خواهید یک رابطه را تقویت کنید مطمئن شوید که فعالیت های مشترک زیادی انجام می دهید.

اسرار دیگران را فاش کنید

این ترفند زمانی استفاده می شود که شما به دوستتان رازی را بگویید که فلان شخص در مورد شما چه فکری می کند، که اغلب توسط افراد ساده لوح برای از بین بردن روابط استفاده می شود اما همچنین می توان از آن برای تقویت روابط و بهبود وجهه خود استفاده کرد.

تصور کنید زمانی که نه تنها شما از اوتعریف می کنید بلکه بگویید دیگران هم همچین نظری در امورد او دارند چه تاثیری بر آن شخص خواهد داشت.

مثال:

برادر کوچکم با اینکه از ریاضی متنفر بود همیشه بالاترین نمره را در ریاضی می گرفت و این شرایط عالی بود.

به او گفتم من بابت این موضوع خیلی بهت افتخار می کنم می دونستی مادر تا الان به چند نفر گفته که نمره های ریاضیت عالین. اون به همه می گه که تو چقدر باهوشی و این مطلب را تا الان بهت نگفته چون فکر می کنه ممکنه خجالت بکشی من فکر کردم باید بدونی که چقدر اونها بهت افتخار می کنند. این تعریف من باعث شد که اون تصویر خوبی از ریاضی در ذهنش بسازد و بعد از آن از ریاضی خواندن لذت می برد.

زیرا …

هنگام پاسخ دادن به سوالات دیگران از کلمه  زیرا استفاده کنید. دقت کنید بعد از استفاده از این کلمه متوجه می شوید که افراد بیشتری با شما موافقت می کنند.

مردم معمولا احساس مثبتی نسبت به این کلمه دارند  چون معمولا از لحاظ عاطفی تصمیم می گیرند سپس با حقایق توجیه می شوند.

در استدلال های خود احساسات زیادی را ایجاد کنید ، آن را با کلمه زیرا ادامه دهید و سپس یک واقعیت رابیان کنید. متوجه می شوید که این فرمول کار می کند!

 

۱۷ ترفند روانشناسی قدرتمند برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

محدودیت زمانی مصنوعی

آیا تا بحال در کتابخانه و یا ایستگاه اتوبوس یا مترو بوده اید و کسی خواسته مکالمه ای را با شما شروع کند، احساس نا خوشایندی کرده اید؟

یا آیا تا بحال پشت چراغ قرمز بوده اید ، خواستید از دستفروش ها چیزی بگیرید ؟ یک احساس نا خوشایند به شما دست داده است؟

این احساس ناخوشایندی ناشی از عدم اطلاع از پایان زمان مکالمه است.

از عبارات ساده استفاده کنید مانند: (آیا می توانم یک سوال سریع از شما بپرسم ؟ یا اینکه باید در ۵ دقیقه زمان بگذارم ، آیا می توانم سریع یک سوال از شما بپرسم؟)

این ترفند بهانه ای برای شروع صحبت با یک غریبه به شما می دهد همچنین باعث می شود آن شخص راحتتر با شما صحبت کند.

دستور و دستور

با این کار شنونده غرق در اندیشه می شود. او نمی داند در برابر کدام فرمان باید مقاومت کند تا هر دو را بپذیرد، درست وقتی که او در حال مقاومت نسبت به فرمان اول است نمی تواند در برابر فرمان دوم مقاومت کند.

مثال ها:

 • در خانه : زباله ها را بیرون بزار و در را پشت سرت ببند بعد به اتاقت برو و آن را تمییز کن
 • در دفتر : ساعت ۳ به من زنگ بزن و کارهایت را کامل کن و این پروژه را تمام کن و به من بگو دقیقا چه زمانی انجام شده است؟
 • در وب سایت : اینجا کلیک کنید واز سایت ما دیدن فرمایید.
 • با ما تماس  بگیرید و بگویید چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

افراد زمانی که احساس کنند که شما یک فرد با اقتدار هستید حتما دستورات شما را انجام می دهند. زمانی که شما دستوری می دهید حتی اگر کمی تهدید آمیز باشد این عمل باعث می شود که قوی باشید. همچنین زمانی که صحبت می کنید سر خود را به جلو بکشید ابروها و چشم های خود را کمی بالا ببرید و چشم تو چشم با شنونده خود صحبت کنید.

تعلیق خواسته های خود برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

این یک ترفند سخت اما از بین ترفند های دیگر قوی ترین است .

اگر خواسته های خود را به تعویق بیاندازید و نظرات و خواسته های دیگران را در الویت قرار دهید باعث می شود که دیگران شما را دوست خوبی برای خود بدانند و با شما ارتباط داشته باشند. به تعویق انداختن خواسته های خود باعث افزایش احساس مثبت در فرد دیگر می شود.

مثال: داشتم با دوستم در مورد برنامه مورد علاقه ام (تئوری بیگ بنگ ) صحبت می کردم ،او فقط قسمت اول برنامه را دیده بود و به من گفت بنظرم بدترین برنامه تلویزیونی است ، خیلی برنامه علمی هست و درک جوک ها ش واقعا سخته.

اون لحظه من توی ذهنم داشتم بهش می گفتم آیا دیوونه شدی؟ تو فقط یک قسمت برنامه رو دیدی و با دیدن همون یک قسمت به این نتیجه رسیدی؟

خوب، این چیز ها در ذهن من بود اما چیزی نگفتم و در عوض بهش گفتم: می فهمم چرا اینو می گی اولین باری که من هم این برنامه رو دیدم دقیقا همین حس رو داشتم، اما توصیه می کنم یک بار دیگه برنامه رو ببینی چون با دیدن یک قسمت نمیتونی درست نظر بدی شاید نظرت در مورد اون عوض شد.

زمانی که کسی در مورد نظر شما انتقاد می کند سعی نکنید عصبانی شود و در مقابل او گارد بگیرید، حتی اگر دارد اشتباه می گوید سعی نکنید به او توهین کنید، آنها به استدلال های خود پایبند هستند هرچه بیشتر سعی کنید نظرشان را تغییر دهید بیشتر فکر می کنند که درست می گویند.

در عوض سعی کنید احساسات آنها را درک کنید. انتخاب خود را با استدلال عاطفی یا منطقی توضیح دهید این بستگی به نحوه بیان شما دارد و در نهایت به آنها بگویید چه کاری می توانند انجام دهند.

 

پیش فرض ها

بگذارید یک سوال بپرسم شما کی استفاده از ترفند های این مقاله را شروع می کنید؟

اگر قرار بود من از شما سوال بپرسم اینطور می پرسیدم  آیا شما قصد استفاده از این ترفند ها را دارید؟

شما می توانید با یک بله یا خیر ساده جواب این پرسش ها را بدهید اما چون در سوال از شما پرسیده شده کی شروع می کنید شما روی چیز دیگری تمرکز می کنید.

من فرض کردم گه شما شروع به استفاده از این ترفند ها می کنید اما کی؟

مثال ها:

 • چقدر تحت تاثیر قرار می گیرید؟
 • آیا در مورد اینکه مقاله من چگونه می تواند به بهتر شدن روابط شما کمک کند کنجکاو هستید؟
 • در اینجا شما فرض کرده اید که مقاله تان می تواند به بهتر شدن روابط کمک کند.

در اینجا شما توجه مراجع را به این موضوع جلب کرده اید که چقدر کنجکاو است؟

 

دو سوال بپرسید

 • بجای یک انتخاب به افراد دو حق انتخاب بدهید. بجای آیا می خواهید امشب غذا بخورید؟ بپرسید امشب می خواهید به کدام رستوران برویم x یا y ؟
 • بجای اینکه بگویید چرا پروژه ها را به موقع نمی آورید؟ بگویید پروژه ها را کی بدستم می رسانی شنبه صبح یا چهارشنبه صبح ؟

 

 

۱۷ ترفند روانشناسی قدرتمند برای تاثیر گذاشتن بر دی

درباره خودتان بیشتر بگویید

گفتن این جمله حکم یخ شکن را دارد. وقتی برای اولین بار کسی را می بینید می توانید به او بگویید در مورد خودتان بگویید. این یک سوال بسیار گسترده است و هر دو می توانید در مورد چیزهایی که به آن علاقه دارید با هم صحبت کنید.

 

مردم نیاز دارند که بشنوند قربانی شده اند

یک مرد از زندگی خود بسیار نا امید است و فکر می کند جایی برای رفتن ندارد، سپس داستانی در مورد اینکه مردم چگونه زندگی او را خراب کردند می شنود. بلافاصله کل دید گاه او تغییر می کند او سپاسگذار شخصی می شود که حقیقت را به او گفته و از کسانی که زندگی او را خراب کرده اند متنفر است.

اکنون دیدگاه ما با دستکاری کردن برخی چیزها آشکار می شود، اما فرد با ایده با ایده سرزنش کردن دیگرا اغوا میشود ، به عبارت دیگر یافتن راهی برای اینکه نشان دهیم قربانی هستیم.

برای اجرای این ترفند نیاز به حقه های شرورانه نیست حتی یک بچه گربه هم می تواند شرایطی را ایجاد کند که تحت کنترل شما نیست.

مثلا :

اگر اضافه وزن دارید و نمی توانید لاغر شوید مشکل از شما نیست مکانیسم بدن شما مشکل دارد. (در نتیجه فرد برای پذیرفتن آن ترغیب می شود.)

 

یک ترفند ساده برای افزایش اعتماد بنفس

تنها با گوش دادن به موسیقی می توانید اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید.

یک مطالعه نشان داده گوش دادن به موسیقی های انگیزشی می تواند اعتماد بنفس شما را افزایش دهد.

آهنگ هایی مثل دوست دارم زندگی رو از سیروان خسروی

بنابراین قبل از انجام مصاحبه کاری یک لیست از آهنگ های انگیزشی برای خود پلی کنید اینگونه با اعتماد بنفس بیشتری برای مصاحبه آماده خواهید شد.

 

چگونه به دوستی که صدمه دیده است کمک کنیم

دوست شما از کار اخراج شده است،نمره های بدی در دانشگاه گرفته است ،در موضوعی شکست خورده است و الان احساس بدبختی می کند.

چه کاری می توانید انجام دهید که او احساس بهتری بکند؟

صرفا گفتن این جمله که اوضاع درست می شود یا کاملا می فهمم چه می گویید تا زمانی که شرایط مشابهی را نگذرانده باشید نمی تواند به اوکمکی بکند.

 • گوش کردن به حرف های او و حضور شما در کنار آن شخص می تواند باعث آرامش او شود.
 • با او همدردی کنید به او بگویید بسیار متاسفم که در چنین شرایطی قرار گرفتی
 • اگر شما نیز شرایط مشابه ای را گذراندید به طور خلاصه برای او تعریف کنید که چه احساسی داشتید و چگونه با آن مشکل کنار آمدید.
 • از او بپرسید چگونه می توانید به او کمک کنید؟

ترفند هایی برای مقابله با افراد سمی

برخی از افراد دوست ندارند که اتفاق های خوب برای شما بیافتد. آنها شما را مورد آزار و اذیت قرار می دهند و شما را بخاطر اشتباهاتتان سرزنش می کنند. برای در امان ماندن از دست این افراد باید آنها را از خود دور نگهدارید

ترفند ها:

 • این افراد معمولا بدنبال لطف کردن به شما هستند و به نظر نمی رسد آنها قصد کمک به شما را داشته باشند.
 • آنها نمی توانند زندگی شما را نابود کنند اما خوب به راحتی می توانند روز شما را خراب کنند.

قلدرها

 • افرادقلدر همه جا هستند آنها می توانند رئیس،همکار و یا دوست شما باشند.
 • باید در نظر داشته باشید که اگر کسی به شما زور می گوید به این دلیل است که فکر می کند شما طعمه آسانی هستید.
 • به هیچ عنوان زیر بار حرف زور آنها نروید

البته گاهی اوقات ایستادن در مقابل فرد قلدر ایده خوبی نیست

بطور مثال زمانی که به شغل نیاز دارید و رئیس شما در عرض یک ثانیه می تواند شما را استخدام کند یا از کار برکنار کند قطعا در این کورد حق انتخاب چندانی ندارید.

سعی کنید مادامی که در آنجا کار می کنید تماس با آن شخص را به حداقل برسانید و به دنبال یک محیط کار بهتر باشید.

پیشنهاد میکنیم بعد از این مقاله داستان کوتاه مزاحمت ، حکایت همیشگی نارضایتی کارمندان و کارفرماها را بخوانید.

زمانی که یک قلدر به صورت کلامی به شما حمله میکند چه کاری می توانید انجام دهید؟

 • زمانی که آنها دارند فریاد می کشند شما می توانید با سکوت کردن آنها را به سکوت دعوت کنید زیرا آنها انتظار دارند شما نیز متقابلا فریاد بکشید.
 • با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید همچنین می توانید به آنها بگویید لطفا آرامتر صحبت کنید می خواهم متوجه شوم که چه می گویید.
 • به آنها بگویید آیا تا کنون سعی کرده اید که آرام فریاد بکشید؟ اغلب اراد این خواسته را رعایت می کنند.
 • مودبانه رفتار کنید و کمی تامل کنید انگار ذهن شما در جای دیگری است.
 • گاهی می توانید با زبان بدنتان این خواسته را به آنها برسانید.
 • راست بایستید آرام باشید و دستهایتان در اطرافتان آویزان باشند دست به سینه نایستید و حالت تدافعی به خود نگیرید.

غالبا این شیوه رفتارها باعث می شود فرد قلدر احساس کند آدم بی اخلاق و غیر منطقی است و کم کم شروع به عقب نشینی کند.

هر جنایتکاری روانی نیست و هر روانی نیز جنایت کار نیست. از هر ۲۰۰ نفر ۱ نفر مشکل روانی دارد و همه آنها هم در زندان نیستند.

در واقع صفات روانی مانند، سردی،عدم همدلی  و بی رحمی می تواند از آنها تاجر های موفق بسازد. برخی از آنها ممکن است مورد درمان قرار بگیرند و برخی نیز ممکن است رئیس یک شرکت بزرگ شوند. زمان برخورد با چنین  افرادی فقط یک راه حل وجود دارد. فرار کن. تا آنجایی که می توانی از آن افراد فاصله بگیر . زیرا آنها می توانند از نظر مالی و عاطفی به شما آسیب برسانند.

 

ویدیوهای مرتبط برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید