یکی از راز های خوشحالی چه چیزی می تواند باشد؟ حیوانات خانگی!

اگر شما فردی مدام در سفر باشید که حتی زمانی برای نگه داری از یک ماهی نداشته باشید و یا مثل یک مادر تمام وقت با رضایت از یک سگ مراقبت می کنید ، باید بدانید که حیوانات خانگی به ما کمک می کنند که شادتر زندگی کنیم.
دنیای حیوانات خانگی صاحبانشان هستند و آن ها بدون نگرانی از مورد قضاوت قرار گرفتن کارهای با مزه انجام می دهند ، آن ها کاملا می دانند که چگونه می توانند ما را بخندانند.
افرادی که حیوانات خانگی دارند شادتر از افرادی هستند که از هیچ حیوان خانگی مراقبت نمی کنند. علت های علمی و روانشناسی برای این موضوع وجود دارند.

 

اوکسی توسین و کورتیزول

بخشی از علت شادتر بودن ما توسط حیوانات خانگی به دلیل تاثیر شیمیایی است که بر مغز انسان می گذارند.
هنگامی که شما از یک حیوان خانگی دارید و یا با یک حیوان مشغول بازی هستید ، فرقی ندارد آن حیوان یک خرگوش و یا یک سگ باشد{ مغز شما هورمون اوکسی توسین ترشح می کند.
اوکسی توسین به عنوان هورمون عشق هم شناخته می شود.
ترشح هورمون اوکسی توسین به ما کمک میکند در برابر افکار و احساسات افسرده کننده مقاوم تر شویم.

اوکسی توسین همچنین زمانی که فردی را که عاشقش هستیم در آغوش می گیریم و یا هنگامی که از یک کودک نگه داری می کنیم هم در بدن ترشح می شود.
همچنین حیوانات خانگی سبب کاهش سطح کورتیزول در بدن می شوند. کورتیزول در واقع هورمون استرس می باشد که مسءول واکنش در موقعیت خطر در بدن است ( هنگام استرس بدن برای مقابله با خطر هورمون کورتیزول ترشح می کند).
وقتی سطح کورتیزول در بدن برای مدتی طولانی زیاد می شود تاثیرات مخربی بر بدن مخصوصا بر قلب می گذارد.

 

تنهایی

بسیاری از مردم زمان هایی احساس تنهایی می کنند .  اگر تنها زندگی می کنید و یا اینکه احساس میکنید از خانواده و یا دوستانتان فاصله گرفته اید ، باید بدانید گاهی این احساس تنها ماندن برای افراد به وجود می آید.
از نظر روانشناسی احساس تنهایی به مراتب حالتی بدتر از افسردگی و اضطراب است.
همه حیوانات خانگی حتی آن هایی که نیاز به مراقبت زیادی ندارند ، مثل یک ماهی ، احساس داشتن یک همدم را برای ما به وجود می آورند و باعث می شوند احساس تنهایی کمتری داشته باشیم.

حیوانات خانگی می دانند چطور می توانند صاحبانشان را بخندانند

وقتی شما بعد از یک روز طولانی به خانه برمی گردید آن ها در حالی که هیجان زده هستند و دمشان را تکان میدهند به استقبال شما می آیند و شما احساس بهتری پیدا می کنید.
ختی اگر یک روز طولانی و سختی را گذرانده باشید ، موقتا همه مشکلات را فراموش می کنید و حالتان بهتر می شود.
حیوانات خانگی به راحتی حواسشان از احساسات منفی مثل اضطراب ، استرس و نگرانی پرت می شود آن ها در لحظه زندگی می کنند و به ما هم یاد می دهند که چطور در لحظه زندگی کنیم.

 

فعالیت

صاحبان سگ بیشتر از افرادی که سگی ندارند پیاده روی می کنند.  داشتن یک حیوان خانگی مثل داشتن یک سگ ، شما را به فعالیت داشتن تشویق می کند. آن ها نیاز به دو دفعه پیاده روی در طول روز دارند و از بازی وجنب و جوش لذت می برند.
سگ ها همچنین بسیار اجتماعی هستند و دوست پیدا کردن و یا شروع یک مکالمه اجتماعی را هنگامی که به پیاده روی صبح گاهی رفته اید را برای شما ساه تر می کنند.
حتی حیوانات خانگی همچون گربه ، فعالیت صاحبانشان از طریق بازی کردن و ایجاد برنامه ای روزانه بیشتر میکنند.
داشتن یک برنامه روزانه برای سلامتی ذهن بسیار مفید است.

فکر می کنید به یک حیوان خانگی نیاز دارید؟

اگر شما هم فکر می کنید که چیزی درر زندگیتان کم دارید و نیاز دارید که شادتر باشید در مورد داشتن یک حیوان خانگی فکر کنید.
برای هر سطح از تعهدی که دارید یک حیوان خانگی وجود دارد. انتخاب یک حیوان خانگی مناسب با سبک زندگیتان بسیار مهم است.
یک حیوان خانگی مثل سگ نیاز به تعهد بیشتری نسبت به یک خرگوش دارد. برای سگ ها تحمل تنها ماندن برای مدت طولانی سخت است و ممکن است مشکل ساز باشد اما این موضوع برای گربه ها وجود ندارد.

 

جمع بندی

حیوانات خانگی باعث افزایش سلامت ذهنی می شود و تاثیر مثبتی بر روحیات ما دارند. به همین دلیل روان شناس ها و دکترها به افرادی که شرایط روانی خاصی دارند توصیه به نگهداری حیوانات می کنند. حیوانات خانگی به ما کمک می کنند که کمتر احساس تنهایی کنیم ، فعالیت هایمان را بیشتر کنیم و فعالیت های شیمیایی مغز ما را در جهت شادتر بودن تغییر می دهند.