یکی از مراجعان تعریف می کرد: من در مورد مشکلاتی که در مورد سلامت روانی دارم مانند بی اشتهایی عصبی و اختلال دو قطبی کاملا باز صحبت می کنم و آن را یک گشودگی می دانم. من عاشق این هستم که در مورد راه هایی که پشت سر گذاشتم و چیزی که احساس می کنم با دیگران صحبت کنم و از این که در چه جایگاهی هستم شرم ندارم و اصلا نگران این موضوع نیستم که دیگران در مورد من چه فکری می کنند.

لازم به ذکر نیست که باید در مورد مشکلات روانی با دیگران صحبت کنیم تا آنها این موضوع را ننگ ندانند.

همانطور که می دانید این صداقت من باعث مشکلات زیادی در زندگی من شده بعضی از مردم در این زمینه کاملا نادانند و بعضی بسیار بی رحمانه با من برخورد می کنند.

آنها مشکلات و عواقب بیماری روانی را نمی فهمند. این وظیفه آنها نیست که با مبارزات من با بیماری ارتباط برقرار کنند و یا اینکه با من همدردی کنند اما دوست دارم در مورد مشکلات سلامت روانی اطلاعاتی داشته باشند تا با کسانی که مانند من از این مشکلات رنج می برند بدانند چطور رفتار کنند.

بعد از شنیدن این حرف ها وظیفه خود دانستم که در زمینه سلامت روانی برای شما مقالاتی بنویسم.

یکی از زمینه هایی که کمتر حساسیت ایجاد می کند و اغلب موجب سردرگمی مردم می شود تفاوت بین روانشناس و روانپزشک است.

خیلی از افراد هنگامی که زمان تغییر داروهایشان میرسد اطرافیانشان به آنها می گویند کی برای تنظیم داروهایت به روانشناس مراجعه می کنی و یا اینکه زمانی که آنها در مورد روند روان درمانیشان صحبت می کنند به آنها می گویند خوب نظر روانپزشکت چه بود !

اگر چه چنین اشتباهاتی خیلی مهم نیستند و باعث نابودی دنیا نمی شوند باید این نکته را در نظر داشت که جنبه های مهمی از هر دو نوع کمک حرفه ای وجود دارند که باعث آگاهی و درمان بویژه برای افراد نیازمند به درمان می شوند.

 

روانشناس و روانپزشک ،تیم مشابه ، موقعیت های مختلف

روانشناسان و روانپزشکان در یک منطقه کلی مشابه فعالیت می کنند،هر دو بر ذهن ،نحوه عملکرد آن و تاثیری که آن بر رفتار و سلامت کلی ما دارد توجه دارند.

هر دو سعی دارند به افرادی که از مشکلات  بهداشت روانی دارند کمک کنند و آنها را برطرف کنند.

بنابراین می توانیم تصور کنیم روانشناسان و روانپزشکان در یک تیم هستند و بخش زیادی از کارهای آنها با هم همپوشانی دارد زیرا هر دو دارای هدفها و تخصص های یکسان هستند.

اما راهی که آنها به مراجعان خود کمک می کنند متفاوت است بنابراین در این زمینه آنها مواضع متفاوتی را ایفا می کنند.

روانپزشکان دارو تجویز می کنند

بزرگترین تفاوت بین روانشناس و روانپزشک این است که روانپزشکان قادر به تجویز داروهستند.

روانپزشکان از زمانی که به دانشکده پزشکی می روند و به عنوان پزشک، پزشکی آموزش دیده اند و پزشک محسوب می شوند. سپس آنها با ادامه فعالیت در روانپزشکی ، در زمینه خاص تخصص می یابند. این آموزش گسترده به همین دلیل است که می توانند داروهایی را تجویز کنند که در اکثر بیماریهای روانی ، بخش مهمی از درمان هستند. به طور کلی ، روانپزشکان سعی می کنند با توجه به علائم فرد، آنچه را که در مغز فرد می گذرد درک کنند. روانپزشک تمایل دارد بیشتر از یک روانشناس نگران مدارهای مغزی ، انتقال دهنده های عصبی (پیام رسان های شیمیایی در مغز) و ناهنجاری های ساختاری باشد. روانپزشکان همچنین با استفاده از DSM (راهنمای تشخیصی و آماری) اختلالات سلامت روان را تشخیص می دهند.

روانشناسان بخش مهمی از درمان به روش دیگری هستند

باوجود اینکه روانشناسان قادر به تجویز دارو نیستند اما از جمله متخصصان مراقبت های بهداشت روانی محسوب می شوند آنها با رسیدن به ریشه رنج های روحی و روانی برای رسیدن به سلامت روان تلاش می کنند.

روانشناسان معمولا با صحبت کردن با افراد و راهنمایی آنها به پذیرفتن و یا رها کردن آنچه که اتفاق افتاده به آنها کمک می کنند. آنها به مراجعان خود کمک می کنند تا روش های مضر یا ناسازگار برای مقابله را با استفاده از مداخلات رفتاری را تنظیم کنند.

آنها علاوه بر صحبت کردن ممکن است به مراجعانشان تکلیف خانگی( تکالیف CBT)،نقش آفرینی،تمرینات ذهن آگاهی و …. بدهند و هم چنین برای ارزیابی روانشناختی مراجعانشان از تست  استفاده کنندو همچنین برای اینکه متوجه شوند چه عاملی باعث رنجش و آزار و اذیت آنها می شود به مشاهده،جمع آوری اطلاعات ،تفسیر و تجزیه تحلیل بسیار متکی هستند.

آنها همچنین می توانند از DSM استفاده کنند اما مجدداً میگوییم آنها نمی توانند داروها را تجویز کنند.

 

 

ارائه رواندرمانی

“درمانگر” اصطلاحی اساسی است که برای توصیف افرادی که با مراجعانی که از مشکلات سلامت روان رنج می برند سر کار دارند و آنها را در روند بهبود کمک می کنند.

روانشانسان غالبا از روان درمانی به عنوان روند بهبودی مراجعانشان استفاده می کنند از این رو به آنها رواندرمانگر می گویند. باید این نکته را در نظر داشت که روانپزشکان نیز می توانند از رواندرمانی استفاده کنند زیرا واحد های درسی آن را گذرانده اند اما اکثر آنها از این روش درمانی استفاده نمی کنند.

تحصیلات مختلف روانشناس و روانپزشک

همانطور که قبلا هم گفتیم روانپزشکان اول در رشته پزشکی عمومی تحصیل می کنند بعد از آن تخصص خود را در رشته روانپزشکی می گذرانند. اما روانشناسان در  ابتدا در رشته روانشناسی شروع به تحصیل می کنند و به مطالعه رشد شخصیت، تاریخچه مشکلات روانی و روش تحقیق می پردازند.

پرسیدن سؤالات مختلف برای اهداف مختلف

روانپزشکان معمولا سوالاتی می پرسند تا در باره آنچه که در مغز مراجع اتفاق می افتد مطلع شوند تا از این طریق بتواننددر مورد رفتار ،خلق و خوی ،احساسات افکار مراجع اطلاعات بدست آورند و بتوانند داروهای صحیح را برای مراجع تجویز کنند.

سوالاتی که یک روانپزشک می پرسد لزوما همان سوالاتی نیست که یک روانشناس می پرسد اما غلب این سوالات با هم همپوشانی دارند روانشناس اغلب تمایل  دارد به دلایل رفتار، افکار و خلق و خو پی ببرد.

معمولا روانشناسان جلسات هفتگی دارند و روانپزشکان جلسات ماهیانه به همین دلیل ممکن است روانشناس در مورد مراجع بیشتر از روانپزشک اطلاعات داشته باشد.

یکی می تواند دیگری را به عنوان بخشی از درمان پیشنهاد کند

معمولا روانشناس و روانپزشک مراجعان خود را به یکدیگر ارجاع می دهند. گاهی اوقات روش های مختلفی برای معالجه بیماری روانی فرد مورد نیاز است و متخصصان به خوبی می دانند که چه نوع مراقبت هایی به شما کمک می کند.

معمولا روانپزشک و روانشناس برای درمان یک مشکل خاص با یکدیگر همکاری می کنند اما هرکدام بر حیطه کاری خود تاکیید دارد باید این نکته را در نظر داشته باشید اگر شما برای درمان از یک تیم (روانشناس و روانپزشک) استفاده کنید قطعا نتیجه بهتری در این زمینه خواهید گرفت.

 

شباهت روانشناس و روانپزشک نیز قابل توجه است

خصوصیاتی که روانپزشک و روانشناس که باید داشته باشند یکسان نیستند.هر دو باید شنوده ای خوب و دارای مهارت های ارتباطی خوبی باشند دلیل این امر این است که شغل آنها ایجاب می کند که بتوانند به حرف های مراجع خوب گوش دهند و بتوانند با مراجع ارتباط برقرار کنند.

موفقیت آنها بر پایه ی درک کامل از شخص دیگر است.

اهداف آنها نیز یکسان است هردو بر پایه سلامت روانی فرد تلاش می کنند.

 

 

برای مراجعه از دانشنامه روانشناسی یک روانکاو از این لینک استفاده کنید.