خانواده ها افرادی هستند که می توانید به آن ها در مواقع مشکلات تکیه کنید و بدون این که مورد قضاوت و حمله قرار بگیرید، اختلاف نظر داشته باشید. آن ها کسانی هستند که می توانید به راحتی به آن ها اعتماد کنید و می دانید که شما را همیشه دوست خواهند داشت. اما در مورد بعضی از خانواده ها این طور نیست در ادامه ۸ ویژگی یک خانواده ناکارآمد را به اشتراک می گذاریم:

 

اعتیاد

طبق آمار مراکز ترک اعتیاد آمریکا تقریبا ۴۵ درصد در معرض بیماری الکلیسم یا نوشیدن افراطی الکل و رفتار های ناشی از آن قرار گرفته اند. اعتیاد می تواند مصرف مواد مخدر یا الکل و ترکیبی از هر دو باشد. والدین مبتلا به اعتیاد می توانند تاثیر منفی بر اعضای خانواده بگذارند و این تاثیرات می تواند منجر به مشکلات مالی و یا عدم اعتماد  شود که بر روابط نزدیک  اعضای خانواده با یکدیگر تاثیر بدی می گذارد.

 

کمال گرایی

در این موارد می تواند خانواده از بیرون بی نقص باشد اما پشت در های بسته این داستان متفاوت می باشد. وقتی کمال گرایی در خانواده مورد توجه قرار می گیرد و والدین انتظارات غیر واقعی از فرزندان خود دارند ممکن است فرزندان با مسائل خودپسندی و اعتماد به نفس روبه رو می شوند و همیشه تصور می کنند که به اندازه کافی خوب نیستند. بچه ها ممکن است در شرایطی که نیاز به حمایت عاطفی داشته باشند به سختی به سوی والدین خود بروند در نتیجه آنها ممکن است یاد بگیرند که درون گرا باشند و مشکل اعتماد به نفس به وجود می آید.

وقتی والدین عملکرد فرزندان خود را در اولویت قرار می دهند فرزندان آن ها اجازه اشتباه کردن را ندارند.

سو استفاده

سو استفاده یکی دیگر از خصوصیات خانواده ناکارآمد است. این سو استفاده می تواند جسمی و جنسی و عاطفی باشد. سو استفاده می تواند بین دو همسر، والدین و فرزندان و بین خواهر و برادر باشد. سو استفاده روشی است که خانواده ها برای مجازات اعضای خود برای رفتار های ناخواسته استفاده می کنند. همچنین سو استفاده راهی ست برای کنترل اعضای خانواده و پاسخ به احساس خیانت می باشد.

غیر قابل پیش بینی بودن و ترس

غیر قابل پیش بینی بودن و ترس ناشی از آن دست به دست هم می دهند. این عوامل الگویی هستند که غالبا از سو استفاده ناشی می شوند .به طور معمول کودکانی که از یک خانواده ناپایدار به وجود می آیند چه از نظر مالی و چه از نظر عاطفی ممکن است با مشکل کاهش اعتماد به نفس روبه رو شوند یا برعکس اعتماد به نفس بالایی داشته باشند وافراد با مسئولیت ویا بی مسئولیت شوند.

فرزندان می تواند آینه رفتار های سمی والدین خود باشند. ترس و غیر قابل پیش بینی بودن ویژگی هایی است که تحت تاثیر تربیت شدید و بیش از حد شرعی قرار میگیرد ویا وقتی خانواده اجازه نمی دهند اعضا تنوع ایجاد کنند تا عقاید آرزوها و علایق خود را شکل دهند.

عشق مشروط

عشق بی قید و شرط چیزی ست که خانواده های سالم آن را نشان می دهند. اما در خانواده های ناکارآمد این چنین نیست در این شرایط وقتی والدین یا همسر عشق می ورزند در واقع چیزی را می خواهند و این روند ناشی از خود خواهی و نا امنی است. زه عنوان مثال یک مادر ممکن است  فقط به فرزند خود عشق بورزد به امید این که وقتی کودک به بزرگسالی رسید از او مراقبت کند. اما هنگامی که کودک یک نوجوان بی روح می  شود ممکن  است نتواند عشق و حمایت را نشان ندهد.وقتی عشق به شرط اعمال می شود باعث می شود اعضای خانواده احساس استفاده یا فریب خود کنند.

مرز

وقتی یک خانواده مرز های سالم برقرار نکند، اعضای خانواده احساس می کنند که هیچ گونه حریم شخصی  ندارند یا به آن ها احترام نمی گذارند. والدینی که خود را صاحب فرزندشان می دانند و آن ها را غنائم می شمارند همین امر سبب می شود کودکان احساس بی هویتی کنند و احساس  سردرگمی کنند. فقدان مرز اغلب وقتی اتفاق می افتد که یک والدین از طریق عصبانیت بر اعضای خانواده کنترل و تسلط داشته باشد.. هنگامی که کودکان احساس می  کنند که چاره ای جز عمل به صحبت های والدین ندارند دچار بیگانگی می شوند.

عدم صمیمیت

خانواده های ناکارآمد وابستگی را به عنوان صمیمیت می شناسند و این اشتباه است. در خانواده های سالم والدین به فرزندان خود آموزش می دهند که چگونه خودکفا باشند تا وقتی والدین کنار آن ها نباشند قادر به زندگی باشند. مهم این است که اعضای خانواده با دوست داشتن با دوست داشتن و علاقه با هم زندگی کنند نه به دلیل این که مجبور باشند. در نهایت عشق یک عمل فداکاری ست و نباید تحت فشار قرار گیرد .

ارتباطات ضعیف

بسیاری از اختلافات در خانواده معمولا ناشی از ارتباطات ضعیف است. هنگامی که اعضای خانواده نتوانند با هم ارتباط برقرار کنند در نهایت باعث سو تفاهم می شود. به طور کلی خانواده های ناکارآمد مهارت های ارتباطی سالم را به اندازه کافی تمرین نمی کنند. در نتیجه افراد خانواده سریع واکنش نشان می دهند و گوش نمی کنند و درک ندارند. در نهایت بسیاری از استدلال ها مطرح می شوند که به جای صمیمیت آن ها باعث جدا شدن خانواده شوند‌.

آیا خانواده شما با هریک از این خصوصیات آشنایی دارد؟